Duyusal Oyun Gelişim İçin Neden Önemlidir ?

28-08-2020 13:06:12
Duyusal Oyun Gelişim İçin Neden Önemlidir ?

Doğumdan erken çocukluğa kadar çocuklar, çevrelerindeki dünyayı keşfetmek ve anlamlandırmak için duyularını kullanırlar. Bunu dokunarak, tatarak, koklayarak, görerek, hareket ettirerek ve duyarak yaparlar.

Çocuklar ve hatta yetişkinler en iyi öğrenir ve en fazla bilgiyi duyularıyla meşgul olduklarında saklarlar. En sevdiğimiz anılarımızın çoğu bir veya daha fazla duyumuzla ilişkilidir: örneğin, bir yaz gecesi kamp ateşinin kokusu veya bir çocukluk arkadaşıyla sözlerini ezberlediğiniz bir şarkı. Şimdi, burun delikleriniz ve kulak zarlarınız sırasıyla bu tanıdık kokular ve seslerle uyarıldığında, beyniniz bu özel zamanlara geri dönüş hafızasını tetikler.

Çocuklara 'duyusal oyun' yoluyla dünyalarını keşfederken duyularını aktif olarak kullanmaları için fırsatlar sağlamak beyin gelişimi için çok önemlidir - bu, beynin yollarında sinir bağlantıları kurmaya yardımcı olur.

Bu, bir çocuğun daha karmaşık öğrenme görevlerini tamamlama becerisine yol açar ve bilişsel gelişimi, dil gelişimini, kaba motor becerilerini, sosyal etkileşimi ve problem çözme becerilerini destekler.

Sık sık beş duyudan bahsederiz. Bunlar:

Tat  - Tat alıcılarımız ağzımızdaki kimyasallara tepki verdiğinde ortaya çıkan uyarım.

Dokunma  - basınca, sıcağa / soğuğa veya titreşime tepki veren cildimizdeki dokunma reseptörlerinden gelen uyarım.

Koku  - üst solunum yollarındaki (burun) kimyasal reseptörlerin uyarılması.

Görme  - gözlerimizdeki ışık reseptörlerinin uyarılması ve beynimiz bunu görsel imgelere dönüştürür.

İşitme  - sesin iç kulağımızdaki mekanikler aracılığıyla alınması.

Ancak, genellikle özlediğimiz iki tane daha var:

Vücut farkındalığı  (propriyosepsiyon olarak da bilinir) - beynimizin kaslarımızdaki gerginlik reseptörlerinden ve eklemlerdeki basınç reseptörlerinden aldığı ve bedenlerimizin uzayda nerede olduğunu anlamamızı sağlayan geri bildirimler.

Denge  - bize vücut pozisyonumuzu yerçekimine göre söylemesi için iç kulağın vestibüler sisteminin uyarılması.

Öyleyse, duyusal oyun nedir? 

Duyusal oyun  , küçük çocuğunuzun duyularını uyaran her türlü etkinliği içerir: dokunma, koku alma, tatma, hareket etme, denge, görme ve işitme.

Duyusal etkinlikler keşfetmeyi kolaylaştırır ve çocukları oyun oynarken , yaratırken , araştırırken ve keşfederken doğal olarak bilimsel süreçleri kullanmaya teşvik eder  . Duyusal aktiviteler, çocukların farklı duyusal bilgiler için eşiklerini düzeltmelerine ve beyinlerinin duyusal bilgileri işlemek ve bunlara yanıt vermek için daha güçlü bağlantılar oluşturmasına yardımcı olur.

Örneğin, başlangıçta bir çocuk, ortamda birbiriyle çelişen gürültülü başka şeyler varken, bir akranıyla uygun şekilde oynamayı zor bulabilir. Bununla birlikte, bir çocuk, sesleri ve görevleri keşfederek duyusal oyun yoluyla, önemli olmayan gürültüyü engelleyebilmeyi ve akranlarıyla birlikte meydana gelen oyuna odaklanmayı öğrenir.

Diğer bir örnek ise spagetti gibi ıslak dokuya sahip yiyecekleri yeme konusunda özellikle telaşlı olan bir çocuktur, duyusal oyun kullanımı çocuğa çok az beklenti olan bir ortamda dokuyla dokunma, koku alma ve onunla oynamasına yardımcı olabilir.

Çocuk bu dokuya olan güvenini ve anlayışını geliştirdikçe, beyinde bu yiyeceğin güvenli olduğunu söylemek için pozitif yollar oluşturmaya yardımcı olur. Duyusal oyun kelimenin tam anlamıyla çocukların beyinde olumlu ve güvenli olduğuna inandıkları şeyleri şekillendirmeye yardımcı olur. Sonuçta, çocukların yaptığı seçimleri şekillendirmek ve davranışları etkilemek.

İşte duyusal oyunun yararlı olmasının 5 nedeni:

  1. Araştırmalar, duyusal oyunun beynin yollarında sinir bağlantıları kurduğunu ve bu da çocuğun daha karmaşık öğrenme görevlerini tamamlama becerisine yol açtığını gösteriyor.
  2. Duyusal oyun, dil gelişimini, bilişsel gelişimi, ince ve kaba motor becerileri, problem çözme becerilerini ve sosyal etkileşimi destekler .
  3. Bu tür oyunlar, hafızayı geliştirmeye ve güçlendirmeye yardımcı olur
  4. Duyusal oyun, endişeli veya sinirli bir çocuğu sakinleştirmek için harikadır.
  5. Bu, çocukların duyusal nitelikleri (sıcak, soğuk, yapışkan, kuru) öğrenmesine yardımcı olur.